تبلیغات
اداره و مدیریت - شروع یک تجارت کوچک اما موفق
اداره و مدیریت
اداره - مدیریت - رهبری - Management - Leadership

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1390/11/13

در دوره ی رکود اقتصادی به سر می بریم. عده ی زیادی از مردم شغل شان را از دست داده اند و درآمد شرکت های بزرگ آن قدر کاهش یافته است که دیگر رغبت چندانی به استخدام نیروی جدید ندارند. در چنین شرایطی شاید به خود گفته اید بهتر است خودم دست به کار شوم و کار و کسبی برای خود به راه بیندازم: یک تجارت کوچک. اما آمار نشان داده است بیش از ۸۷ درصد از این تجارت های کوچک در طی یک الی دو سال ورشکست و تعطیل می گردند. با بررسی این مشاغل کوچک دریافتیم که تنها عده ی کمی توانسته اند به موفقیت دست یابند و از میان ایشان تنها اندکی نه تنها موفق بوده اند بلکه توانسته اند تجارت کوچک خود را به یک سازمان بزرگ، موفق و پول ساز تبدیل نمایند. جالب اینجاست که تمام این مدیران بسیار موفق دارای خصوصیات مشترکی هستند. آن ها فرمول مشترکی دارند که ایشان را به سوی پیروزی هدایت کرده است. اگر شما نیز دارای تجارت کوچکی هستید و یا در فکر به راه انداختن آن می باشید، حتما خصوصیاتی که در ادامه می خوانید را در خود پرورش دهید زیرا این رمز موفقیت تمام صاحبان مشاغل کوچک بوده است.

۱- به موفقیت بیندیشی

برای دست یافتن به موفقیتی که در پی آن هستید باید رویای بزرگی در سر داشته باشید. داستان هر موفقیت بزرگ با یک رویای بزرگ آغاز می شود. اگر می خواهید پولدار، موفق و مشهور شوید حتما باید بتوانید خود را در چنین شرایطی تصور کنید. یک رویای روشن و شفاف از آنچه که می خواهید بدان برسید در سر بپرورانید اما فقط به خیالبافی نپردازید بلکه رویای خود را با تمام جزییات تجسم کنید. باید خود را در شرایطی که آرزو دارید به آن برسید تصور کنید. طوری خود را در موفقیت تجسم کنید که بتوانید آن را حس کنید، لمس کنید و در آغوش بگیرید. باید بتوانید درست همان حسی را داشته باشید که در زمان موفقیت بدان دست می یابید. خوب فکر کنید. چه می خواهید؟ آرزو دارید یک میلیاردر شوید؟ پس خود را یک میلیاردر تصور کنید. چه حسی دارید؟ چه لباسی پوشیده اید؟ زندگی تان چه تغییری کرده است؟ به تمام جزییات دقت کنید. در طی روز از هر فرصتی استفاده کنید و تجسم تان را در ذهن تان مرور کنید. باید بتوانید هرچه بیشتر آن را حس و باور کنید.

۲- کاری را در پیش گیرید که دوستش دارید.

برای این که موفق باشید لازم است سخت کار کنید و بخشی، و یا حتی همه ی زندگی خود را تغییر دهید. پس لازم است کاری که انجام می دهید را دوست داشته باشید و به شوق رسیدن به موفقیت، تغییرات را بپذیرید. اگر عاشق کارتان باشید، موفقیت خود به سوی تان خواهد آمد. تنها به صرف این که فکر می کنید کاری ممکن است سودآور باشد، به انجام آن نپردازید. اگر احساس می کنید کاری که انجام می دهید را دوست ندارید، بیهوده به موفقیت و ثروت امیدوار نباشید. هیچ فرد ثروتمندی را نخواهید یافت که از کارش متنفر باشد. حتی اگر خود را وادار کنید که وظایفتان را خوب انجام دهید باز هم موفقیت بزرگی در کارتان به دست نخواهید آورد.

۳- به توانایی های خود تکیه کنید.

با خود روراست باشید. هرگز امکان ندارد بتوانید هر کاری که به شما پیشنهاد می شود را انجام دهید. برخی برای این که پول بیشتری به دست آورند هیچ پیشنهاد کاری را رد نمی کنند اما بدین شکل در هیچ کدام از این کارها موفقیت چندانی به دست نمی آورند. برای موفقیت لازم است ابتدا توانایی تان را بشناسید و سپس تمام انرژی و تلاش خود را صرف آن نمایید.

۴- هرگز احتمال شکست را فراموش نکنید.

اگر با اولین شکست، امید خود را از دست دهید و تلاش را رها کنید. به هیچ موفقیتی دست نخواهید یافت.لازم است به هدف خود ایمان داشته باشید و با تمام وجود باور کنید که توانایی رسیدن به آن را دارید. باید برای کاری که انجام می دهید، معنایی بسازید. باید بدانید که این کار چه تغییر مثبت و بزرگی را در محیط اطرافتان، زندگی مردم و زندگی خودتان به وجود خواهد آورد. باید باور کنید پشت ابری از تردید که پیرامون تان را فرا گرفته است، دنیای روشن موفقیت قرار دارد. هر قدر بیشتر به خود و کارتان ایمان داشته باشید، به همان اندازه سریع تر به موفقیت دست می یابید.

۵- مطابق با رویایی که در سر دارید، برنامه ریزی کنید.

خوب؛ اکنون شما رویای بزرگی در سر دارید. به کاری که می خواهید انجام دهید باور دارید و توانایی انجام آن را نیز در خود حس می کنید. اما اکنون برای رسیدن به این رویا از چه مسیری باید حرکت کنید؟ برای کشیدن نقشه برای رسیدن به مقصد، اهداف خود را روی برگه ای از کاغذ بنویسید. خیالبافی نکنید اما منفی باف هم نباشید. بر واقعیت هایی تکیه بزنید که بتوانند شما را به سوی موفقیت سوق دهند. ابزار و نیروهایی که در دست دارید را بشناسید. برای رسیدن به هدف تان یک فاصله ی زمانی مناسب و واقعی تعیین کنید. اهداف تان را به سه دسته ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید. فاصله ی زمانی که تعیین کرده اید را نیز به همین شکل تقسیم نمایید و آن ها را گروه بندی کنید. اکنون می دانید هر روز باید از چه مسیری قدم بردارید و چگونه به مقصد برسید.

۶- سخت کار کنید.

این تصور باطل که ثروتمندان همه آدم های خوش شانسی هستند را از سرتان بیرون کنید. تمام کسانی که توانسته اند خود را از صفر به میلیارد برسانند، به سختی کار کرده اند. اگر فقط بنشینید و به در و دیوار زل بزنید، هیچ چیزی نصیبتان نخواهد شد. برایان تریسی می گوید: «اگر هشت ساعت در روز کار کنید تنها آن قدر درآمد خواهید داشت که ضرورت های زندگی را به دست آورید.» از هر ثروتمندی بپرسید، به شما خواهد گفت که در شروع تجارت خود بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار کرده است. اگر اکنون در مرحله ی شروع کار هستید، آماده باشید تا برای مدتی با مسافرت های آخر هفته و مهمانی های شبانه خداحافظی کنید. اگر رویای بزرگی در سر داشته باشید و برای رسیدن به آن مشتاق باشید، این کار چندان هم سخت نخواهد بود.

۷- همواره به دنبال راه های برقراری ارتباط با مردم باشید.

هرگز تصور هم نمی کنید که این ارتباط ها و آشنایی ها تا چه اندازه به کمک تان خواهد آمد و چقدر به نفع تان خواهد بود. به عنوان یک تجارت کوچک باید به دنبال راه ها و ارتباط هایی بگردید که شما را به موقعیت های تازه راهنمایی کنند. ارتباط با هر کسی را جدی بگیرید. گاه یک منشی ساده هم می تواند برای شما یک موقعیت فوق العاده فراهم آورد.

۸- بی وقفه در حال آموختن باشید.

برخلاف آنچه که اغلب مردم فکر می کنند، برای موفق بودن لازم نیست لیسانس و دکترا داشته باشید. اغلب کسانی که به عنوان انسان های بسیار موفق و پولدار شناخته شده اند، افرادی با توانایی و هوش عادی هستند اما هیچ فرصتی را برای آموختن آنچه در مسیر رسیدن شان به موفقیت نیاز دارند، از دست نداده اند. برای این که به موفقیت برسید لازم است برای آموختن در زمینه ی کاری خود مشتاق باشید، سوال بپرسید، کنجکاوی کنید، کتاب بخوانید و اطلاعات جدید را از طریق مجلات و روزنامه و اینترنت به دست آورید.

۹- صبور باشید و ایمان خود را حفظ کنید.

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که راه موفقیت سهل و آسان است. بپذیرید که باید در مسیر خود سختی و ناراحتی هم تجربه کنید. باید سخت کار کنید و شاید در یک روز نتیجه ی تمام سعی و تلاش تان از بین برود. باید بتوانید حتی در بدترین شرایط هم به آنچه که در آرزویش هستید وفادار باقی بمانید و آن را رها نکنید. تمام افراد موفق دنیا، موفقیت های بزرگ خود را مدیون شکست های بزرگ شان می دانند. هر قدر بیشتر به خود و رویایتان ایمان داشته باشید، بیشتر می توانید در راه رسیدن به موفقیت صبر و حوصله پیشه کنید.

۱۰- خود را مجبور کنید منضبط باشید.

کاری را که لازم است در وقت لازم انجام دهید، چه این کار را دوست داشته باشید یا خیر. منضبط بودن کلید موفقیت است. برای رسیدن به موفقیت گاه لازم است کاری را انجام دهید که دوست ندارید و از انجام کارهای مورد علاقه تان چشم پوشی کنید. این بهای اندکی است که برای رسیدن به موفقیت باید بپردازید.

نویسنده: گروه روانشناسی روزهای ایده آل
برچسب ها: نویسنده: گروه روانشناسی روزهای ایده آل،
ارسال توسط مدیران افغان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
فیس بوک
Join us on Facebook

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Powered by MailChimp

قالب وبلاگ